KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A földmérő, A földmérő, A földmérő, A földmérő, A földmérő, A földmérő,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Földügyi térinformatikai szaktechnikus

 

 

 

Feladatok és tevékenységek

 

A számítógépek folyamatos, egyre több területre kiterjedő alkalmazása minden felhasználói területen új lehetőségeket jelent. Mai rohanó világunkban már elképzelhetetlen lenne a földhivatalokban, önkormányzatokban az adatok számítógépek nélküli feldolgozása. A rendszerbe, hálózatba kapcsolt gépek földrajzi helyüktől függetlenül az ország bármely pontján információt tudnak szolgáltatni egy központi adatbázisból. A térinformatika, a földrajzi információs rendszerek elterjedésével a hagyományos térképészeti szemléleten is változtatott. A számítógépek segítségével előállított térképek hátterében egy nagyon összetett adatbázis áll, aminek a segítségével az ember számára az adott pillanatban szükséges, a meghozandó döntésekhez fontos információk közvetítése lehetséges. A földrajzi információs rendszer (GIS, Geographical Information System) egy olyan számítógépes technológia, amely egybe foglalja a térképi és leíró adatbázist. Az adatok segítségével tematikus térképeket és jelentéseket lehet készíteni a felhasználók számára, ezzel segítve a tervezési és döntési tevékenységüket. Az adatok mennyisége (lakossági, infrastrukturális), a helyi hivatalos szervek önállóságának megnövekedése hatékonyabb eljárásokat követel, és új feladatok megoldását jelenti. Az új technológiák bevezetése és használata azonban csak jól képzett szakemberek biztosításával oldható meg.

 

Melyek a jellemző feladatok, tevékenységek ebben a szakmában?

 

A földügyi térinformatikai szaktechnikus a középfokú szakképzés elvégzése után alkalmas a természeti és társadalmi erőforrások összességében és helyi infrastrukturális tényezők rendszerelemeinek kezelésére.

 

Adatokat szolgáltat földhivatali, valamint közigazgatási, közművállalati, környezetvédelmi vezetők számára a különféle megoldandó feladat tervezésének szakaszában, továbbá az elemzések időszakában, így részt vesz a döntéshozatal előkészítésében. Részt vesz a kapott eredmények, beavatkozások elemzésében, kiértékelésében, az eredeti cél eléréséhez szükséges változtatások elvégzésében. Geodéziai adatokat gyűjt a földrajzi információs rendszer számára, elvégzi a földhivatali alaptérkép, digitális térkép és digitális adatbázis előállítását, kezelését, elvégzi a szükséges módosításokat, átvezetéseket. Alkalmazza a GIS szoftvereket a döntés-előkészítésben és az elemzések során.

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia?

 

A földügyi térinformatikai szaktechnikus munkaeszközei elsősorban a földhivatali alaptérképek, tulajdoni lapok, műholdképek, légi fotók, földmérő- illetve szintező műszerek. Munkavégzés során használja a számítógépet (asztali illetve személyi számítógép), illetve a hozzá kapcsolódó perifériákat (nyomtató, lapolvasó). Felhasználói szinten alkalmazza a szövegszerkesztő, táblázat- illetve adatbázis-kezelő szoftvereket (pl.: Microsoft Office), digitális térképállományokat, térképszerkesztő alkalmazásokat. Szükségessé válhat továbbá szemléltető eszközök használata, (például projektor, írásvetítő).

 

Hol végzi a munkáját?

 

A földügyi térinformatikai szaktechnikus munkaideje nagyobb részét zárt irodában tölti. Az adatok ellenőrzésekor, vagy kiegészítésekor a terület bejárása szükséges, ilyenkor terepen dolgozik, ami szabadban történő munkavégzést jelent.

 

Munkája során kikkel kerül kapcsolatba, kikkel van dolga?

 

A földügyi térinformatikai szaktechnikus munkáját jórészt önállóan végzi, (általában vállalkozóként). A munkavégzéshez szükséges adatok összegyűjtése a munkájához kapcsolódó hivatalokkal, személyekkel való együttműködést igényli, például: földhivatal munkatársai, légi fotó gyűjteménykezelő, földmérő. Kapcsolatba kerülhet önkormányzatok építésügyi osztályával, főépítésszel, jegyzővel illetve polgármesterrel, vállalkozás vezetőivel, befektetők képviselőivel.


Földmérő szakemberek:

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!