KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  Vasbeton - és műkőkészítő
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Vasbeton- és műkőkészítő


Melyek a jellemző feladatok, tevékenységek ebben a szakmában?

 

Megnézted-e egyszer is hogyan épül fel a ház a szomszédodban, illetve hogyan nő ki egyik napról a másikra a bevásárló központ épülete a földből, hogyan kerülnek rá a díszítőelemek? Megfigyelted-e az építkezéseken tevékenykedő embereket, akik nagy zsalutáblákat mozgatnak, betont öntenek, vasszerkezeteket szerelnek, díszítő műkő elemeket készítenek? Ők a napi rutinfeladatukat végző beton- és vasbetonkészítők. Az első pillanatra egyszerűnek tűnő tevékenységek sok apró, összehangolt feladatból áll össze. A munka végzésére azok alkalmasak, akiket munkahelyükön betanítottak, illetve akiket szakképző intézményekben felkészítettek erre.

 

Ellentétben más építőipari foglalkozásokkal, ahol az építőanyagokat (kövek, téglák, fa, tetőfedő anyagok, stb.) készen szállítják az összeszerelés helyére, a műkő-, a beton-, illetve vasbetonkészítő maga állítja elő építőanyagát. Ma már általánosan elterjedt építőanyag a beton vagy a műkő (például: legismertebb fajtája a műmárvány). A szakmunkásoknak idomulniuk kell a váltakozó építkezési helyekhez és elvárásokhoz, az új technológiákhoz, így jó műszaki érzékkel kell rendelkezniük.

A betont különböző módon használják. Építési tervek alapján a magas- és mélyépítők, kőművesek, burkolók, épületszerkezet-gyártók, útépítők, hídépítők, vasútépítők különféle speciális szerkezeteket készítenek belőle. Ezért mára a beton- és vasbetonkészítőknek lényegesen kitágult a tevékenységi körük, és a műkő, a beton és a vasbeton gyártása és szerelése mellett a fent említett szakmai területekre is rálátásuk kell legyen.

 

A szakképesítés alapján művelhető szakma megnevezése is sokat változott az évek folyamán. Az alapfokú iskolai végzettségre és a szakmai alkalmassági követelményekre alapozott beton- és vasbetongyártó, illetve betonelemgyártó, valamint a betonelem-gyártó gépkezelő szakképesítéseket felváltották a magyar Országos Szakképzési Jegyzékben egyfelől a „műkőkészítő”, másfe-lől a „vasbeton- és műkőkészítő” iskolarendszeren kívül, nem szabályozott, illetve 2 éves időtartamra szabályozott képzési idővel megszerezhető szakké-pesítések.

 

Aszerint, hogy milyen erősnek, teherbírónak kell lennie az építménynek, vagy annak bizonyos részének a vasbeton- és műkőkészítők acélból készített elemeket (acélsodrony darabokat, acélszelvényeket, acélrácsot, stb) tesznek, fektetnek a zsaluzásba, hogy a beton ezek köré kössön, szilárduljon meg. Így készül az ún. vasbeton és innen ered a vasbetonkészítő elnevezés, amely a vasbetont előállító, szakképesítéssel rendelkezőket illeti meg. Ezeket az acélrészeket méretre kell vágni, szükség szerint meg kell hajlítani vagy be kell kötni, be kell igazítani a zsaluba.

 

A műkőkészítők, illetve a vasbeton készítők megnézik az építkezési terveket és a díszítési terveket, előkészítik a terepet és a zsaluzáshoz szüksé-ges anyagokat, elhelyezik a zsalukat, majd betöltik a betont, vagy elkészítik a műkő előállításához szükséges formákat és a keverék előállítása után formába öntik azt, hagyják megszilárdulni és az épület készre dolgozásakor szerelik. Így alakulhat ki a beton megszilárdulása („megkötése”) után az építmény szerkezete, formája, illetve így kerülhetnek az épületekre a tervezés szerinti díszítőelemek.

 

A beton, illetve vasbeton előállításához - mint főtevékenységhez – kapcsoltan elmondható, hogy természetesen nem elegendő a betont egyszerűen a zsaluzásba önteni, és megkötni hagyni. A betonkeveréket tömörítik, a felületeket simítják. Ha a beton megkötött, a zsaluzást eltávolítják és ekkor már egyszerű szemrevételezéssel, látható milyen minőségű munkát végzett a vasbetonkészítő.

 

Érdekességként megemlíthető, hogy gyakran a szigorú szilárdsági, terhelhetőségi előírások megkövetelik a betonelemek műszeres vizsgálatát. Ezt mind új építkezéseken, mind már működő építményeken időszakosan végzik. Példaként említem meg a hidakat, az atomreaktorok szarkofágjait (a reaktort védő vastag falú betonépítmény), stb.

 

A betonkeverő berendezéshez szükséges adalékanyagokat (homok, kavics) szemcsenagyság szerint az építkezés területén külön tárolják. Földgyalukkal (ezek mechanikus lapátok) az adalékokat a betonkeverő géphez szállítják. A cementet a cementsilóból a betonkeverő gépbe - kimért mennyiségekben – adagolják. A betonkeverőn lévő vízórával mért, a betonkeverékhez szükséges (számítások alapján megállapított) vízmennyiséget a keverékbe adagolják. Az összekevert betont építődarura szerelt tartályokban viszik a beépítés helyére, vagy csővezetékeken keresztül – betonszivattyúkkal - szivattyúzzák a zsaluzásba. (Ez utóbbi megoldást az alacsonyabb építmények esetében – általában négy emelet magasságig - alkalmazzák.)

 

Nagyobb objektumok esetében a betont transzport-betonművekben, speciális nagybeton-keverőgépekben állítják elő, és az építkezés helyszínére speciális betonszállító teherautókban szállítják. A betont az építkezés helyszínén aztán az előbbiekben említett módon (daruval, betonszivattyúval, stb.) szállítják a megfelelő felhasználási helyre.

Csak kisebb objektumoknál történhet meg az, hogy az erre szakosodott munkaerő helyben készíti a betont.


A műkőkészítő és vasbeton- és műkőkészítő szakmákhoz kapcsolható legfontosabb feladatok:

¨     előre gyártott vagy helyszínen készített épületszerkezetek, szerkezeti részek, műkő díszítőelemek és egyéb műkő termékek előállítása, elhelyezése, beépítése, gyártási sablonok, öntőformák, zsaluzatok készítése, szerelése, műkő szerkezetek felújítása, cseréje, javítása, idegen anyagok beépítése;

¨     építési tervdokumentációk, rajzok és utasítások alapján, telepített előregyártó üzemekben vagy az építkezések helyszínén készített betonból, illetve vasbetonból épületek és építmények (a magas és mélyépítést lefedve: lakóépületek, közművek, ipari és mezőgazdasági létesítmények, utak, hidak, felüljárók, stb.) előállítása, ezek szerelése és karbantartása.

 

A műkő- és a vasbetonkészítéshez kapcsolódó főbb tevékenységek:

¨     előkészítő munkák (mint például: a gépek működőképességének ellenőrzése, a szerszám-készlet átvizsgálása, hatósági előírások alapján az építkezés helyének kialakítása és biztosítása, ehhez kapcsoltan esetlegesen kerítés építése, lezárások, közlekedési jelek, világítások, egyéb figyelmeztető berende-zések felállítása, a munkahelyi raktár és az egyes építőanyagok, gépek és készülékek tárolóhelyeinek, valamint a munkahelyeknek a berendezése, az energia és a víz biztosítása, az építőanyagok leszállításának ellenőrzése, a munka-, a védőállványok felépítése, a gépek és a daruk leszállítása, felállítása, stb.),

¨     talaj-előkészítés (mint például a munkatér kialakítása gépekkel vagy kétkezi munkával),

¨     a munkatér víztelenítése,

¨     zsaluzások, illetve a formák kialakítása, megépítése,

¨     a boltozat- és a támasztóállványok építése,

¨     a vasalat előállítása,

¨     a beton vagy műkő előállítása, vagy helyszínre szállíttatása,

¨     betonozás, műkőöntés,

¨     kizsaluzás, forma eltávolítása,

¨     tömítés, szigetelés,

¨     betonból vagy műkőből készült homlokzati elemek előállítása és elhelyezése,

¨     beton-, illetve műkőszanálás (felújítás, csere, javítás).


A két szakmára vetítve a tevékenységi súlypontok az alábbiak:

¨     zsaluzások, formák építése,

¨     acélvasalatok és hálók hajlítása, összefonása és beépítése,

¨     betonozás, műkőöntés,

¨     kizsaluzás, forma elbontása és a beton vagy műkő utókezelése,

¨     az előre gyártott betonelemek, műkőelemek szerelése.

 

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia?

 

Az alábbiakban felsorolt anyagok és eszközök mind a műkőkészítő, mind a vasbeton- és műkőkészítő szakmák gyakorlásánál előfordulnak.

 

Munkadokumentációk

Írásos munkautasítások, építési tervek, vasalattervek, zsaluzástervek, vasalatrajzok (lemezek, gerendák, födémek vasalásrajzai), zsaluzásrajzok (alapok, támaszok, födémek, stb. zsaluzásrajzai), előre gyártott vasbeton-elemek rajzai, a nagytáblás és vázas építési mód rajzai, egyéb betonépület-részek rajzai, egyéb vázlatok, elszámolási dokumentációk.

 

Védő munkaruházat (tevékenység szerint különböző)

Védősisak, védőszemüveg, védőkabát, védőöv, kesztyű, biztonsági cipő, stb.

 

Mérőeszközök

Függősúlyok, irány (falazó) zsinórok, irányrudak, összehajtható mérővesszők, mérőrudak, mérőszala

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!