KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A gipszkarton szerelő,A gipszkarton szerelő,A gipszkarton szerelő,A gipszkarton szerelő,A gipszkarton szerelő,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

A gipszkarton szerelő


A gipsz alapú építőanyagokat már az ókori Egyiptomban is használtak, ott alakult ki a gipsz kristályos, magas hőmérsékleten kiégetett formájának, az alabástrom gipsznek a használata is. Később szobrok mintázásához, öntőformaként, épület díszítésére (többnyire az állat- és növényvilág stilizált formáiból, vagy geometrikus rajzokból alkotott díszítmény) használták. Ma az épületbelsőkben a gipszet a díszítésen túl vakolásra, felületképzésre használják. A korszerű építés fontos alapelve, hogy az építési folyamatok döntő többsége ne az építési helyen, hanem iparszerű körülmények között, üzemekben történjen. Fontos, hogy az építésszerelési munka minden eleme úgy álljon rendelkezésre, hogy a leggyorsabb és a leghatékonyabb munkavégzést tegyék lehetővé. Ezen túl az emberek hamar felfedezték azt is, hogy a gipszes vakolatok nagymértékben növelik az épület egyes szerkezeteinek, például a fafödémeknek a tűzállóságát, mivel anyaguk nem ég, sőt csökkenti az égés hőjét. Ezek a szempontok eredményezték a gipsztáblák egyre szélesebb körű alkalmazását. Később a gipsztáblák papírköpenybe öntésével azok húzó-hajlító szilárdságát megnövelték és megszületett a gipszkarton lap.

 

 

Melyek a jellemző feladatok, tevékenységek ebben a szakmában?

 

A szárazépítés teszi lehetővé, hogy – szó szerint – máról holnapra készíthetünk vele szerkezeteket. A gipszkarton viszonylag könnyű, kis szállítási költségű építőanyag, válaszfal, álmennyezet, tetőtér- beépítés szerkezeteként egyaránt használható.


 

A gipszkarton lapokkal az építés egyszerű, alkalmas házilagos kivitelezésre is, ugyanakkor hatékony, gyors és a szerkezetek méretpontosak. A szárazépítési technológiával nem visznek fölösleges vizet a belső terekbe, a munka gyorsan és tisztán elvégezhető, rövid ideig tart, a helyiségek azonnal beköltözhetők. Egy családi ház esetén az építési időt hónapokkal rövidítheti le a száraz szerkezetek alkalmazása. Lakóházak átalakításánál a könnyűszerkezetes rendszer kis súlya miatt általában nincs szükség statikai beavatkozásra, ezért ez az eljárás költségkímélő. Válaszfalak fém profilvázra, vagy faszerkezetre rögzített gipszkarton lapokból készíthetők.

A gipszkarton szerelő méretet vesz a beépítendő felületről, méretre vágja és az épület vízszintes teherhordó és függőleges határoló részeihez erősíti a vázszerkezetet. Ezt követően a gipszkarton lapokat is pontosan méretre vágja és két oldalról a vázszerkezetre csavarozza. Az egyes lapok közötti illesztéseket meghatározott anyagból készült szalaggal dolgozza össze, hogy a fal ne repedezzen meg a hőtágulás következtében. A gipszakarton lapok közzé hő- és hangszigetelő anyagokat (például üveggyapot) helyeznek.  A jobb akusztikai tulajdonságok és a nagyobb mechanikai védelem érdekében gipszkartonból kétrétegű borítást készítenek. Háromrétegű kialakítás inkább csak a magas tűz- vagy zajvédelmi követelmények esetén használatos. Olyan falaknál, ahol a betörésvédelem is fontos, az építőlemezek közé acéllemez betétet erősítenek. A gipszvakolat kiváló klímatechnikai hatású, hiszen a helyiségben alkalmanként keletkező fölösleges párát beszívja, majd amikor a tér páratartalma újra csökken, kilélegzi. Az utóbbi idők egyik új szerkezete a falfűtés-hűtés lehetősége. Az impregnált gipszkarton lapokra rögzítik a fűtő-hűtő csőrendszereket, majd ezeket az akár géppel felhordott, átlag 1,5 cm vastag gipszvakolatba ágyazzák.


 

A gipszes anyagokat tehát mindenütt megtaláljuk a mai építészetben: a gipszkarton szerkezetektől az elegánsan sima gipszvakolaton keresztül a „polgári" otthonok díszítményéig (ornamentikájáig), vagy a teljesen könnyűszerkezettel készülő készházakig.

 

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia?

 

A gipszkarton rendszerek magukban foglalják a beépítéshez szükséges tartó- és a vázszerkezetet, a függesztő-, rögzítő-, kötőelemeket, minden kiegészítő és kapcsoló elemet, melyek lehetővé teszik a kapcsolódást más épületszerkezetekhez. A gipszkarton lapokkal történő munka előnye, hogy mind a lapok, mind a profilok rendkívül könnyen és gyorsan, egyszerű szerszámokkal méretre vághatók. Így szinte bármilyen méretű és alakú felület kialakítható. Gipszkarton lapok közül az általánosan használt gipsz lapok mellett megtalálhatók a vízhatlan (impregnált) és a hajlítható gipszlapok is. Míg az impregnált lapokat általában vizes helyiségekben alkalmazzák, jó nedvességtűrő tulajdonságuk miatt, addig a hajlítható lapokat a bonyolultabb, íves felületek kialakítására használják. A gipszkarton szerelő legfőbb munkaeszközei a speciális csavarbehajtó gép (mely mélységérzékelő orral van ellátva, annak érdekében, hogy a csavart megfelelő mélységben csavarozza be a kartonba), lemezolló, a fémprofilok méretre vágásához, az ütvefúró- gép, valamint mérőszalag a pontos méretvétel és vízmérték a vízszintezés érdekében. Emellett a hagyományos kéziszerszámokat is használják pl. csavarhúzó, kalapács, stb.


 

Hol végzi a munkáját?

 

A gipszkarton szerelő zárt helyen, műhelyekben dolgozik, ahol az anyagot előkészíti beszereléshez, emellett, az építési területen szereli össze a szerkezetet. Ez utóbbi lehet félig kész épület, ahol az adott időjárási viszonyok az uralkodóak. Mivel az építkezések helye, jellege sokféle lehet, így elmondható, hogy a gipszkarton szerelő változatos helyeken végzi munkáját.

 

 

Munkája során kikkel kerül kapcsolatba, kikkel van dolga?

 

Munkája során, annak függvényében, hogy egyéni vállalkozó-e, vagy alkalmazott, sokféle munkakapcsolata lehet. Egyrészt megrendelőkkel, ügyfelekkel tarthat kapcsolatot, másrészt különböző szakmák képviselőivel kerül munkakapcsolatba. A feladat elvégzésének sikeressége érdekében elengedhetetlen a jó együttműködési képesség. Különösen fontos ez a megrendelők igényeinek megbeszélésekor, valamint a határidők vállalása esetében. Mivel a munkavégzés egyes elemei is csapatmunkát igényelnek, szükséges a különféle szakmát képviselők munkafolyamatainak ismerete és a feladatok időbeli ütemezésének egyeztetése.


Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!