KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  www.iparos.hu
Adatlap
A tapétázás
Festés

Néhány mondat a tapétázásról

 

A vásárolt tapéta feldolgozása előtt mindenképpen figyelembe kell venni az alábbiakat:

Mielőtt a tapéta csomagolását eltávolítaná, bizonyosodjon meg róla, hogy a tapéták azonos gyártásból származnak, gyártási számuk (AnfertigungsNr, Shade-No) megegyezik (pl.:11 A ). Ha ez nem lehetséges - pl. esetleges pótlólagos vásárlás miatt - különböző gyártási számú tapétákat egy külön falfelületen, a többi tapétatekerccsel nem összekeverve kell felhasználni.
A tapétázás befejezéséig mindenképpen őrizze meg minden tekercs tapéta címkéjét. Reklamáció esetén valamennyi címkét, a fel nem használt tapétadarabokat és a vásárlási blokkot mellékelni kell
Ha a tapétán hibát észlel, a tapétázást azonnal abba kell hagyni. A falon maximum 3 hibás csík lehet. Ezért a felhasználónak három csík tapétázása után egy utolsó ellenőrzést kell végeznie mielőtt tovább, tapétázna.


ELŐKÉSZÍTÉS


A gondos, igényes előkészítés elengedhetelen feltétele a kiváló minőségű tapétázásnak.
A tapétázandó felületről a régi festéklenyomatokat, tapétamaradványokat és egyéb szennyeződéseket el kell távolítani.
A felületnek száraznak, tisztának, szilárdnak és legfőképpen simának kell lennie.
A friss vakolású glettelt, vagy egyéb abszorpciós felületet hígított ragasztóval célszerű előzőleg bekenni.
Ajánlatos először alátét-, makulatúra papírt a falra ragasztani a jobb minőségű, tartósabb tapétázás érdekében. (Nehéz, habosított, selyem, vagy fűrészporos tapéták esetében különösen ajánlott)

RAGASZTÓ


Használjon por alakú CMC mentes dobozos tapétaragasztót.
Papírtapétához "Normál Pufas" (sárga dobozos), míg nehéz tapétához "Speciális Pufas" (lila dobozos) ragasztót használjon.
A ragasztót a dobozon feltüntetett utasítás szerint készítse elő.
A Vlies tapétához használjon GTV roll Pufas ragasztót.

TAPÉTA FELRAKÁSA


Jegyezze meg a minta irányát. A tapéta hátoldalára ceruzával rajzoljon nyilakat. Ha a címkén a jelzést látja, akkor az egymást követő csíkokat megfordítva kell az előzőhöz képest felrakni.
A tapétát a burkoló fal magasságának megfelelően kell levágni, figyelembe véve a minta illesztését és az alsó leesést (1-5cm).
A felvágott tapéta hátoldalát egyenletesen kenjük be ragasztóval, különösen ügyelve a szélek megfelelő bekenésére. Ezután hajtsuk össze, majd várjunk amíg teljes hosszon megpuhul. Fontos, hogy az egyes csíkok azonos ideig puhuljanak.
A felrakás során a tapétát puha kefével simítsuk a falra, a csík középétől a széle felé haladva.
A felesleges, kifolyt ragasztót nedves szivaccsal azonnal távolítsuk el a tapéta felületéről.
Amíg szárad a tapéta, kerülje a túlzott fűtést és a huzatot.

A BORDŰR FELRAKÁSA


A bordűr papírtapétára, vagy festett falra utólag is felragasztható. Műanyag bevonatú tapéta (VINIL) esetében azonban közvetlenül a tapétára lehet Pufas bordűr ragasztóval felragasztani.
A papír hátoldalú öntapadó bordűr bármilyen tapétára közvetlenül felragasztható
A tapéták minősége megfelel a MSZ EN 233 előírásainak.

A FAL ALAPOZÁSA

A Fal előkészítésének utolsó fázisát a falfelület alapozása jelenti. Az erre a célra használt Metylan tapétaragasztó (1:80 keverési arányban) a falon vékony filmréteget képez, amely meggátolja, hogy a ragasztót a fal túl nagy mértékben szívja be. A felhasznált vizes oldatot a csomagoláson lévő használati utasításban foglaltak pontos betartásával kell elkészíteni.
A tapéta felragasztását legkorábban az alapozó felhordása után 24 órával lehet megkezdeni. Ezt az időt a mennyezet festésére lehet kihasználni (amennyiben az nem lesz tapétázva). A festési munkálat mindig a mennyezetnél kell kezdeni.

A RAGASZTÓ ELŐKÉSZÍTÉSE

A Metylan tapétaragasztó vízben jól oldódik és rendkívül kiadós. A ragasztó felhasználása előtt a csomagoláson található használati utasítást figyelmesen el kell olvasni.

A Metylan:
tartós, kiadós, jó kezdeti tapadással rendelkezik, ugyanakkor megmarad a korrigálás lehetősége, a tapéta alsó rétegét jól nedvesíti, ellenáll a hőmérsékletváltozás hatásainak, könnyen keverhető és feloldható, kikeverés után csomómentes, a sikeres tapétázás garanciája.

A TAPÉTA FELRAGASZTÁSA:

A munka megkezdése előtt az elektromos berendezések biztosítékait ki kell kapcsolni, valamint - amennyiben lehetséges - a padló szegélyléceit fel kell szedni.

Ezután meg kell mérni a falak magasságát (a padlótól a tapétázott falfelület felső szegélyéig). A kapott méret, amelyet a fal esetleges magasságbeli eltérései miatt körülbelül 5cm-rel meg kell növelni, egyenlő lesz a tapétázási magassággal.

A falra felragasztandó tapétacsíkok számának meghatározása után meg lehet kezdeni a tekercsek felvágását. Mintás tapéta esetén a vágást úgy kell végezni, hogy a minta megfelelően illeszkedjen. Struktúra tapéta esetén az átfedések illeszkedésére kell figyelemmel lenni.
Egy fal tapétázásának befejezése után a szomszédos falfelülettel kell folytatni.

A ragasztó felhordását egyenletesen, széles ecsettel kell végezni, először a tapétacsík közepén hosszanti irányban, majd keresztben a szélek irányába. A felvitt ragasztó mennyisége feleljen meg a tapéta nedvszívó képességének. Ügyelni kell arra (figyelmet fordítva a szélekre), hogy a ragasztó a tapétacsík teljes felületét befedje. A munkát a tapétázó asztalon vagy más, megfelelően előkészített helyen kell végezni.

A ragasztóval bevont tapétacsíknak nedvesnek és lágynak kell lennie. A ragasztó túl gyors megszáradásának megakadályozása érdekében a ragasztóval bekent tapétát össze kell hajtani úgy, hogy a papírréteget a ragasztó egyenletesen átitassa. Ez a pihentetési idő. Három-négy tapétacsíkot kell ragasztóval bekenni, majd összehajtani és a falra való felragasztás sorrendjében félretenni. A pihentetési időt a tapétagyártók megadják, épp ezért figyelmesen el kell olvasni a használati utasítást és a tapétázást annak betartásával kell végezni.

A különösen vékony papírból készült tapéta elszakadásának elkerülése érdekében a tapétát a ragasztóval történő bekenést megelőzően egy megfelelően nagy edényben vízzel át kell itatni, majd fel kell függeszteni és meg kell szárítani. Nagyon vékony réteg ragasztó felkenése után a tapétát azonnal fel kell helyezni a falra és finoman rá kell nyomni a falfelületre.
A tapétázást a szoba egyik sarkánál kell kezdeni úgy, hogy az első tapétacsík körülbelül 2 cm szélességben átérjen a szomszédos falra. Erre a fal egyenetlensége miatt van szükség. Tehát 53 cm szélességű standard ("üres" szegély nélküli) tapéta esetén a saroktól 51 cm távolságra függőleges vonalat kell a falon (függőón segítségével9 kijelölni, illetve ceruzával meghúzni.
A tapéta felragasztását felülről lefelé kell végezni. Fogjuk meg a tapétacsík két felső sarkát és hagyjuk, hogy saját súlyánál fogva nyíljon szét. A tapétacsík függőleges széleinek párhuzamosnak kell lennie a függőón segítségével kijelölt vonallal. A tapéta felső szélének a tapétázandó felület felső széléig kell érnie.
Festőhenger vagy keményszőrű kefe (esetleg tiszta, száraz, összehajtogatott ruha) segítségével nyomjuk le és simítsuk ki a felragasztott tapétát, hogy az alatta lévő levegőbuborékok eltávozzanak. Annak érdekében, hogy a tapéta egyenletesen tapadjon, illetve a ragasztó megfelelő szétterítése céljából a tapétacsíkokat a széle felé irányuló függőleges és vízszintes mozdulatokkal kell simítani.
A tapétacsíkokat egymás után úgy kell felragasztani, hogy ne legyen közöttük hézag, illetve a tapéta mintája megfelelően illeszkedjen. A fölös mennyiségű ragasztót szivacs segítségével azonnal le kell törölni.
A tapétacsíkok falon történő illesztésének három módszere van. A papírból készült vékony tapétát átlapolással kell illeszteni. Az illesztés történhet a két tapétalap egymás mellé csúsztatásával, majd a lapok pontos illesztésével. Ilyenkor a tapétalapok szélét egyenesre kell vágni - hacsak a gyártó nem végezte el ezt a műveletet helyettünk. Ezt a műveletet szélezésnek nevezzük.

Az illesztés másik módja, amikor a két lapot átlapolással ragasztjuk a falra, majd az átlapolást középen átvágjuk, s a leeső széleket eltávolítjuk. Ennél a módszernél természetesen nincs szükség előzetes szélezésre.
Az illesztéses módszernél mindig szükség van makulatúrára, vagyis alaptapéta alkalmazására. Ez lehet egy vékony tapéta a falfelületen. Szerepe, hogy megakadályozza az illesztéseknél a tapéta száradás közbeni szétnyílását.

A RÉGI TAPÉTA ELTÁVOLÍTÁSA

A fal előkészítése - azaz a felfelület glettelése. simává tétel, illetve alapozása - a tapétázás rendkívül fontos művelete. A frissen vakolt, egyenes és sima falfelületeket csak alapozni kell. A régi falfestéket a falról simítólapát (spakli) segítségével le kell vakarni.
A régi tapéta felületét Metylan Tapétaleoldó folyadék vizes oldatával kell áztatni, így a tapétát könnyebb eltávolítani a falról. A Metylan Tapétaleoldó folyadék legfontosabb tulajdonsága, hogy behatol a tapéta szerkezetébe, gyorsan és könnyen feloldja a tapétán lévő ragasztóréteget. A Metylan Tapétaleoldó folyadék kedvező tulajdonságainak köszönhetően a felület-előkészítési munka legkellemetlenebb részét rövidebb idő alatt és könnyebben lehet elvégezni.


A régi tapétát Metylan Tapétaleoldó folyadékkal bőségesen be kell nedvesíteni. A nedvesítés elvégzéséhez a leghelyesebb széles ecsetet vagy bolyhos festőhengert használni. A vastag tapétát, különösen a vízálló felületű tapétát először perforálni kell, ami lehetővé teszi a készítmény behatolását a ragasztórétegbe. A perforálást kaparókéssel, drótkefével vagy az un. "sündisznóhengerrel" lehet elvégezni. A Metylan Tapétaleoldó folyadékkal benedvesített régi tapétát a falról könnyen, egy darabban lehet eltávolítani. A tapéta lehúzását felülről lefelé kell végezni. Szükség esetén a spaklit lehet segédeszközként használni.

Az új tapétát általában nem szabad a régi tapétára felragasztani. A régi tapéta alatt nem látható egyenetlenségek és az átlapolások az új tapéta felhelyezése után jól láthatóvá válnak, ezért a régi tapétát el kell távolítani. A régi vékony papírtapéta viszont - az átlapolások eltávolítása után makulatúraként szolgálhat. Az átlapolásokat ilyenkor ki kell kaparni, majd be kell glettelni.

A VAKOLAT JAVÍTÁSA

A vakolatjavítási munkát megfelelő glettanyaggal (poralakú glett vagy modern, praktikus felhasználás kész glett) kell végezni.
A fal egyenetlenségeinek kijavításához és sima falfelület előállításához az egyenetlenségek és repedések kitöltésére szolgáló Metylan felületsimító glettanyagot vagy készlettet kell használni. A Metylan Réskitöltő glettanyag segítségével sima, rendkívül tartós, száradás után fehér színű falfelületet lehet kapni, amely száradáskor nem repedezik meg. Mivel a Metylan Réskitöltő anyag nem oldódik a tapétaragasztóban, ezért a falfelület tapétézásához való előkészítésre kiválóan alkalmas.

A vakolat vagy a fal repedéseit Metylan Réskitöltő glettanyaggal kell kitölteni.

A szerelési munkák után visszamaradó lyukak és hézagok kitöltését Metylan Réskitöltő glettanyaggal vagy - amennyiben a lyukak és a rések kis méretűek - Metylan Felületsimító glettanyag alkalmazásával kell végezni.
Az anyag megszáradása után a töltőanyagot durva csiszolóvászon segítségével a vakolat szintjéig le kell csiszolni, majd a felület simítását finomszemcsés csiszolóvászonnal kell befejezni.

A fal sarkainak felületét fém élvédő segítségével lehet megvédeni, amelyeket a vakolatba történő behelyezés után a gelttanyaggal óvatosan be kell fedni, a falfelülettel egy szintbe kell hozni és el kell simítani.
A foltokat, különösen a zsíros foltokat, mosófolyadékot tartalmazó melegvíz alkalmazásával alaposan le kell dörzsölni, majd vízzel le kell öblíteni.

A tapétázást leghelyesebb Metylan Felületsimító glettanyaggal glettelt, majd csiszolóvászonnal simára csiszolt felületen végezni.

A NEHEZEN TAPÉTÁZHATÓ HELYEK

Nehezen tapétázható helyek és befejező munkálatok

Sarkok: A sarkok éle mellett (attól körülbelül 2 cm távolságra) függőleges vonalat kell húzni. A tapétát nem szabad "központosan" a sarokra helyezni, hanem a meghúzott vonaltól kezdve kell a falra felragasztani. Mind a belső,
mind a külső sarkok felragasztásánál ezt az eljárást kell követni.

Ajtó- és ablakmélyedések: A vonatkozó ajtó-, illetve ablakmélyedés méreteinek megfelelő alakú formát kell kivágni, a felső (derékszögű vagy ferde) szélig illesztve, alul-felül 2-5 cm-rel megnövelve a méretet az átlapoláshoz. A csík szélességének a vonatkozó bemélyedés szélességével kell egyenlőnek lennie, az átlapoláshoz 2-5 cm-t kell hagyni. Ugyanezen a módon kell az ablak alá vagy a tokfejhez való alsó tapétacsíkok mérését is elvégezni. Az ajtó és az ablak körüli, illetve a bemélyedések sarkainál lévő tapétacsíkok felragasztása a sarkoknál követett módszer szerint történik.

Mennyezet: Leghelyesebb, ha a tapéta mennyezetre történő ragasztását két ember végzi. A tapétacsík már felragasztott részét hosszabb rúd végére erősített kefével lehet a mennyezetre szorítani. A tapétacsík további részeit fokozatosan kell felragasztani, eközben hosszabb nyélen lévő kefe vagy henger segítségével kell a tapétát a mennyezetre nyomni.

A tapétacsík szélei: Amennyiben a tapéta szélei száradás közben elválnának a faltól, ez azt jelenti, hogy ott a ragasztóréteg túl vékony. Ilyen esetben a tapétát fel kell emelni és a tapétaszélek leragasztására szolgáló Metylan Tapéta után javító és szélragasztó kisebb mennyiségét, kell egy kisebb kefe vagy maga a tubus csőrének segítségével a tapéta alá bekenni.

Elektromos dugaszoló aljak és kapcsolók: A hálózati feszültséget ki kell kapcsolni. A dugaszoló alak fedelét le kell venni, majd a tapétát a dugaszoló alj felett a falra fel kell ragasztani. A tapétának a dugaszoló alj környékén történő gondos leragasztása után a tapétát a dugaszoló alj belső pereme mentén ki kell vágni. A dugaszoló alj fedelét csak a tapéta megszáradása után kell visszatenni.

BORDŰRÖK:

 A színes bordűrök a helyiségek a tapétázás utáni egyénivé tételére szolgálnak.  

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!